top of page

CZY WAKACJE, TO DOBRY CZAS NA ZAKUP PSA?

Oppdatert: 1. mai


Za oknami już wiosna, rok szkolny się powoli kończy, dzieciaki za chwilę będą miały wakacje, więc z pewnością padnie pytanie: “Mamo, tato, czy kupimy pieska w wakacje?”. Zanim podejmiecie tę decyzję, to pamiętajcie, że pies to nie zabawka, a żywa istota, która posiada własny rozum, uczucia i zostanie z Wami do końca swojego życia.
Wybór momentu na zakup psa musi być tak samo dokładnie przemyślany jak rasa, pochodzenie pupila i miejsce, w którym się urodził oraz wychowywał (aczkolwiek o tym w kolejnym numerze). Należy rozważyć wszystkie za i przeciw oraz kierować się po pierwsze dobrem psa, a nie swoją wygodą, chwilową zachcianką czy kaprysem swojego ukochanego dziecka.


Pierwsze tygodnie Waszego pupila w nowym domu są dla niego szalenie istotne i stanowią fundament pod dalsze wychowanie. Szczeniaczek, którego odbieracie ma osiem tygodni i jest całkowicie zdany na Was. Od pierwszych chwil będziecie zastępować mu matkę i rodzeństwo z którymi się do tej pory wychowywał. Jeżeli chcecie w przyszłości mieć ułożonego, sympatycznego, otwartego psa, to musicie poświęcić w pierwszych 2 – 3 dniach cały swój wolny czas, w kolejnych tygodniach ok. 5 - 6 godzin dziennie, a w następnych miesiącach minimum 3 godziny.


Zastanówcie się, czy w okresie urlopowym jesteście w stanie tyle uwagi przekierować na pieska. Może wyjeżdżacie gdzieś na wakacje? W takim wypadku należy psu zapewnić odpowiednią opiekę, ale nie możecie zostawić pieska z obcą osobą w pierwszych tygodniach po zakupie, szkoda Waszej pracy z pupilem, którą do tego czasu wykonacie. Zbudowanie odpowiedniej więzi i wzajemnego zaufania zajmie trochę czasu, ale zaprocentuje na długie lata.

Od pierwszych dni szczeniaczek będzie uczył się czystości, hierarchii w Waszym małym “stadzie” oraz rozpocznie proces socjalizacji z otoczeniem. W związku z tym kilka dni urlopu po zakupie/ przygarnięciu pieska jest obowiązkowe. Takie maleństwo z hodowli mające 8 tygodni nie powinno w pierwszych dniach zostać samo na noc, nie wspominając o pozostawaniu w domu na więcej niż godzinę. Oczywiście można powiedzieć: “Przecież, to tylko pies. Poradzi sobie”. Nie zdajemy sobie sprawy jak traumy, które przeżywa pies w okresie szczenięcym wpływają na jego późniejsze zachowania, chociażby skutkiem może by lęk separacyjny, a co za tym idzie niszczenie elementów wyposażenia domowego pod naszą nieobecność, lub agresja ze względu na strach przed nieznanym.


Aczkolwiek, żeby nie tylko Was straszyć, to dodam, że decydując się na pieska w wakacje już po wszystkich szczepieniach możemy cieszyć się w pełni ze spacerów z naszym czworonogiem i dużo łatwiej jest rozpocząć szkolenie szczeniaczka, czy nawet zapisać się na kurs. Większość tego typu zajęć organizowanych jest latem. Generalnie, gdy jest słońce za oknem, to mamy więcej energii życiowej, pieski również, dlatego proces wychowania naszego pupila w tym okresie jest dużo przyjemniejszy.


Decydując się na pieska w pierwszej kolejności pomyślcie o tym, ile możecie poświęcić mu czasu. Jeżeli macie więcej wolnego zimą, to wtedy będzie najlepszy moment na nowego członka rodziny. Natomiast jeżeli jesteście w stanie tyle samo czasu wygospodarować latem, to wakacje są idealnym momentem na podjęcie wyzwania jakim jest wychowanie psa i zdobycie przyjaciela na dobre i na złe.1 visninger0 kommentarer

Siste innlegg

Se alle

Hejo!

Już niedługo w tym miejscu znajdziecie najpotrzebniejsze informacje do opieki nad Waszymi ukochanymi Szibulcami!

Comments


bottom of page